Elżbieta Leśniewska-Komęza
![]() |
Prof.
dr hab. inż. Elżbieta Leśniewska-Komęza jest kierownikiem
Zakładu Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej
Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. W roku 1974 ukończyła studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej i otrzymała dyplom z wyróżnieniem magistra inżyniera elektryka ze specjalnością maszyny elektryczne. W październiku 1974 rozpoczęła pracę w Zakładzie Elektrotechniki Teoretycznej Instytutu Podstaw Elektrotechniki Politechniki Łódzkiej, gdzie prowadziła ćwiczenia audytoryjne i laboratoria z Elektrotechniki Teoretycznej, na Studiach Dziennych oraz Wieczorowych i Zaocznych Wydziału Elektrycznego.Od 1977 roku bierze czynny udział w pracach naukowo-badawczych dla przemysłu prowadzonych przez Zakład Przekładników, a później Katedrę Elektrotechniki Ogólnej i Przekładników, w ramach których. opracowano i wdrożono mikroprocesorowe systemy pomiarowo-kontrolne dla stacji prób. Od 1981 roku pracuje w Zakładzie Przekładników, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z Elektrotechniki i Elektroniki dla Wydziału Mechanicznego, Włókienniczego, Budownictwa i Chemii Spożywczej, FTIMS, a także na Studiach Zaocznych 3,5 letnich i na Studiach Wieczorowych Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki. |
W całym okresie pracy zawodowej dziedziną jej zainteresowań naukowych jest teoria pola elektromagnetycznego i jej wykorzystanie w praktyce.
W roku 1983 obroniła pracę doktorską pt. „Analiza prądów wirowych w pakiecie blach stalowych umieszczonym w harmonicznym polu magnetycznym”, wykonywaną pod opieką naukową prof. dr hab. Macieja Krakowskiego, za którą otrzymała wyróżnienie.
Od wielu lat współpracuje z biurem konstrukcyjnym Zakładów Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia ZWAR w Warszawie, obecnie ABB, które to biuro jest zainteresowane wykorzystaniem obliczeń rozkładów pól w pracach projektowych.
Jej
dużym osobistym sukcesem jest opracowanie projektu izolacji
przekładnika kombinowanego JUK 123a i powstałych na bazie tego projektu
przekładnika prądowego J123 i przekładnika napięciowego UO 123a. Prace
nad projektem były prowadzone w ramach projektu celowego KBN dla
koncernu ABB. Przekładnik ten o parametrach na najwyższym światowym
poziomie przeszedł próby w laboratorium w kraju oraz w znanym z
wysokich wymagań laboratorium w Niemczech i znalazł się w światowej
ofercie koncernu ABB. W kilka miesięcy po zakończeniu prac przekładniki
te są kupowane i instalowane w sieciach 110kV przez odbiorców polskich
i zagranicznych. W listopadzie 2003 roku Zespół pracujący nad projektem
celowym KBN dla koncernu ABB otrzymał II nagrodę premiera za wybitne
krajowe osiągnięcie naukowo-techniczne, którego wdrożenie przyniosło
wymierne efekty ekonomiczne i społeczne za rozwiązanie problemów
naukowych i techniczno-konstrukcyjnych, umożliwiających opracowanie
konstrukcji przekładnika kombinowanego na napięcie 110 kV, a w maju
2003 nagrodę Łódzkie Eureka. Przekładnik prądowy o konstrukcji
odwróconej J123 został nagrodzony Medalem Prezesa SEP jako najlepszy
produkt roku 2001. |
|
Wyniki prac, w zakresie wykorzystania analizy pola elektromagnetycznego w praktyce przy projektowaniu przekładników prądowych i napięciowych, zawarła w opublikowanej 1997 roku rozprawie habilitacyjnej pracy pt. „Zastosowanie symulacji pól elektromagnetycznych w projektowaniu przekładników” , książki "Przekładniki. Modelowanie z zastosowaniem numerycznych metod polowych", wydanej pod patronatem PAN przez WNT Warszawa w 2010 roku i 33 stronnicowym rozdziale pt "Applications of the Field Analysis During Design Process of Instrument Transformers" w książce "Transformers. Analysis, Design, and Measurement" wydanej przez CRC Press Taylor & Francis Group, Boca Raton, London, New York w 2012 roku. Należy również wspomnieć o dorobku w postaci 100 publikacji i referatów naukowych przedstawionych w czasopismach krajowych (29) i zagranicznych (71). Jest również współautorką 2 skryptów i 2 patentów oraz 2 zgłoszeń patentowych.
W 2001 z inicjatywy zarządu INTERNATIONAL COMPUMAG SOCIETY zastała przyjęta w poczet członków tej prestiżowej międzynarodowej organizacji naukowej, a w roku 2011 zaproszona do INSTITUTE OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERS, Inc. (IEEE) i przyjęta do Polskiej Sekcji.
Jest także członkiem POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZASTOSOWAŃ ELEKTROMAGNETYZMU.
W 2005 roku prof. Elżbieta Leśniewska-Komęza została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. W 2007 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2008 odznaczenie Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej.
W 2012 roku otrzymała tytuł profesora z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.