Logo PŁ
POLITECHNIKA ŁÓDZKA
WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI, ELEKTRONIKI, INFORMATYKI I AUTOMATYKI
INSTYTUT MECHATRONIKI I SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH (I-25)

ZESPÓŁ PRZEKŁADNIKÓW I KOMPATYBILNOŚCI ELEKTROMAGNETYCZNEJ
d. Zakład Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej
d. Katedra Elektrotechniki Ogólnej i Przekładników (K-23)
logo IMSI

HISTORIA PRACOWNICY KONSULTACJE KONTAKT

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA                                                  Strona główna

            Tematyka naukowa Zakładu obejmuje tworzenie modeli matematycznych i fizycznych przekładników. Rozwijane są także prace w dziedzinie modelowania zjawisk polowych i ich wykorzystania w doskonaleniu konstrukcji przekładników, a także wdrażania projektowania wspomaganego komputerowo. 

Na szczególne podkreślenie zasługują osiągnięcia w budowie przekładników laboratoryjnych i wzorcowych. Kontynuowane są badania nad rozwijaniem metod pomiarowych zarówno klasycznych jak i opartych o technikę komputerową, ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów w stanach dynamicznych. 

W ostatnim czasie jednymi z najważniejszych prac Katedry są prace i badania naukowe w dziedzinie kompatybilności elektromagnetycznej. 

Prace te obejmują testy EMC zarówno emisyjności zakłóceń elektromagnetycznych przewodzonych i promieniowanych, jak i odporności urządzeń na zakłócenia elektromagnetyczne, 
a także obliczenia rozkładów pól elektromagnetycznych niskich częstotliwości i rozchodzenia się fal elektromagnetycznych i ich wpływu na pracę urządzeń elektrycznych.

W czasie działalności w latach 1957-2000 pracownicy ówczesnej Katedry Elektrotechniki Ogólnej i Przekładników opublikowali kilkaset artykułów, wykonali kilkaset opracowań dla przemysłu, opublikowali 3 książki i kilkanaście skryptów.

W tym czasie obroniono 19 prac doktorskich, 4 prace habilitacyjne, a 3 osoby uzyskały tytuły profesorskie.

Każdego roku, w czerwcu, pracownicy uczestniczą w sympozjum naukowym, w czasie którego przedstawiają prace wykonane w minionym okresie. Po sympozjum ukazuje się wydawnictwo z  wygłoszonymi na nim  referatami.


  Doktor inżynier Andrzej Kasprzak w laboratorium EMC (zdjęcie archiwalne)


Strona zmodyfikowana w listopadzie 2019r. przez: D.B.